Sbohem chronickým bolestem - Dornova metoda a Breussova masáž

13.02.2020

Dornova metoda

Dlouhodobé opakování špatných pohybových stereotypů (např. kulhání, přenášení váhy vždy na jednu nohu, spaní na stejném boku, nošení kabelky na stejném ramenu, dlouhé hodiny v sedu) postupem času může vést k narušení statiky naší kostry. Jakékoliv drobné posuny se od chodidla přes klouby řetězí a mohou vychýlit např. páteř či pánev a způsobovat chronické bolesti zad, v dnešní době jsou časté např. bolesti SI skloubení.

Dornova metoda je velice jemný a šetrný způsob, jak vrátit klouby a obratle do jejich přirozené polohy. Masér nejdříve zkontroluje stav páteře a končetin a poté provádí soubor manipulací a pohybů v kloubech, při kterých je nezbytná spolupráce klienta (hýbání nohou, provádění jednoduchých cviků).  Během těchto pohybů s pomocí jemného tlaku vrací klouby a obratle zpět na místo, což vede k okamžitému zlepšení držení těla a postupnému ústupu dlouhodobých bolestí. Zároveň klientovi také ukáže cviky na doma, které pak klient provádí sám, aby byly účinky trvalé. 

Dle stavu kloubů a páteře lze výrazné účinky pozorovat už po 1 - 2 ošetřeních, u složitějších případů po několika měsících. Rychlost zde záleží také na vlastní iniciativě klienta a chuti se sebou samostatně pracovat. Nejčastěji se srovnávají délky dolních končetin a skrze ně vychýlení pánve a páteře způsobující blokády ve spodní části zad. Pro srovnání celého těla jsou zapotřebí aspoň 2 návštěvy.

Breussova masáž

Jemná a velmi příjemná masáž, která se provádí po ošetření Dornovou metodou.  Soustředí se na páteř, uvolnění svalů podél ní a zafixování účinků metody.


Kontraindikace

Úplné kontraindikace (Dornovu metodu nelze provádět): Osteoporóza (řídnutí kostí), Revmatoidní artritida, Artróza 4. stupně, Rakovina kostní dřeně, kostí, Všechny ostatní typy rakoviny po dobu, kdy probíhá léčení chemoterapií nebo ozařováním, Syndrom "Caudi" - (typ výhřezu meziobratlové ploténky), Spondylolýza + spondylolistéza -(oba tyto problémy současně), Rozštěp páteře - obratle. Nedovyvinutý obratel,Zničené jádro meziobratlové ploténky

Částečné kontraindikace - DM lze provádět s omezením: Umělý kloub, Artróza 3. stupně, Bechtěrevova choroba, dětská mozková obrna, roztroušená skleróza, borelióza atp,Operace páteře, Výhřezy meziobratlových plotének, Úrazy a pády během posledních šesti týdnů, Užívání myorelaxačních léků, Zánět, Těhotenství