Spoušťové body - trigger points

07.03.2023

Pohybové stereotypy, stres, ztuhlé svaly a časté pobolívání zad. Je to definice Vašich pocitů? Pak je na čase zajít na masáž spoušťových bodů. Ošetření těchto bodů není vůbec žádná pohodička - masér zde jde hodně do hloubky a pracuje přímo s Vaší bolestí, ovšem účinky jsou k nezaplacení.

Spoušťový bod, anglicky trigger point, je malý uzlík ve svalu, který je tvořen napjatými a ztuhlými svalovými vlákny. Tyto uzlíky jsou velmi bolestivá místa, která udržují danou část svalu v neustálém napětí a způsobují přenesené bolesti do celého svalu. Abychom se bolesti vyhnuli, podvědomě upravujeme pohyb tak, abychom bolest spouštěli co nejméně - spoušťový bod pak nemá prostor zmizet a vitalita svalu se neustále snižuje. Do těchto zatuhlých míst neproudí dostatek krve a hromadí se zde odpadní látky z látkové přeměny.

Právě proto je masáž spoušťových bodů tak nepříjemná - masér jde přímo do postiženého místa a vhodným tlakem a masážní technikou jej uvolňuje. Vyhledání a počáteční tlak na spoušťový bod může být velice bolestivý, bolest však během několika vteřin ustupuje s tím, jak se sval uvolňuje. Místo, kde býval spoušťový se znovu prokrvuje a celý sval se začíná regenerovat. Ještě několik hodin po masáži můžete cítit "příjemnou bolest" jak se místo bývalého spoušťového bodu uzdravuje. 

Každý může mít spoušťové body na jiném místě, v jiném množství a jinak "rozvinuté". Běžci mají mnoho spoušťových bodů v nohách (především v lýtkách), IT specialisté pak třeba v oblasti krku, kdežto častí návštěvníci fitek hlavně v trapézech a kolem ramen. Specifických skupin je mnoho a u každé můžeme pozorovat podobné potíže a bolesti při určitém pohybu. Někomu bude stačit jedna návštěva této masáže, pokud jsou však spoušťové ve svalu dlouho a je jich hodně, může být pro úplné odstranění zapotřebí masáží několik. Již po první návštěvě lze ale pozorovat významný rozdíl.

Masáž spoušťových bodů je účinná právě v tom, že neodstraňuje následky bolesti, ale jde přímo po příčinách. Při bolesti hlavy tak nemasírujeme hlavu, ale spoušťový bod na krku, který tuto přenesenou bolest způsobuje. Odstranění spoušťových bodů, odhalení příčin jejich vzniku a úprava pohybového režimu má tak trvalé výsledky.

Kontraindikace: Virová onemocnění, Pod vlivem alkoholu a návykových látek, Odvápnění kostí, Křečové žíly při ošetření nohou, Těhotenství